Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší věci jsou zadarmo

27. 05. 2017 11:35:52
Pokud máte rádi původní českou literaturu a zajímají vás stálice literárního nebe, nebo nově explodující materiál, sáhněte po časáku s názvem Partonyma. A pokud literaturu nemusíte, nevadí, určitě něco dávají v telce.

Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 90 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

Příspěvky ve čtvrtletníku Partonyma jsou rozděleny do čtyř částí. Každé číslo otevírá Kontemplum, které si klade za cíl uvést čtenáře do tématu skrze recenze, eseje, odborné a populárně odborné články, následuje Textáž, nejobsáhlejší oddíl, v němž mají své místo jak básnické tak prozaické příspěvky od známých i méně známých literátů, tvůrčí část časopisu pak uzavírá Setkání, v němž čtenáři najdou rozhovor se zajímavou osobností literárního života. V posledním oddíle nazvaném výmluvně Kdo je kdo jsou umístěné medailonky publikujících autorů, výtvarníků a členů redakce, která časopis připravuje. Časopis vystřídal několik nakladatelů, v současnosti vychází pod hlavičkou Fakulty filozofické na Univerzitě Pardubice.

Umění zločinu / Zločinné umění

V tomto čísle naleznete zločin ve všech podobách, na tušené i netušené způsoby. Nejedná se pouze o klasické detektivky, ačkoli i ty zde mají své zastoupení. Kromě nich si v časopise přečtete nejen prózy, ale i poezii dotýkající se mnoha tváří, které v sobě zločinné chování skrývají. V Textáži najdete např. povídku Vlastimila Vondrušky (s ním je taktéž rozhovor v oddílu Setkání), nebo ukázku z připravovaného románu Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové Stříbrná iniciála.

Kompletní seznam autorů publikujících v tomto čísle: Martin Friedrich, David Mareš, Milan Rynt, Aneta Plšková, Kamil Princ, Irena Šťastná, Tomáš Koloc, Vlastimil Vondruška, Přemysl Krejčík, Alexander Scholz, Lubor Falteisek, Harry Hank, Jaroslav Jonáš, Milan Dušek, František Uher, Jaroslav Irovský, Radka Zíková, Jiří Walker Procházka, Klára Smolíková, Petr Poslední, Vladimír Novotný, Petra Němečková.

Seznam publikujících výtvarníků: David Černý – MaComix, Štěpánka Jislová, Slakinglizard, Tomáš Komínek.

Odkaz na elektronickou verzi čísla: http://partonyma.cz/ebooks/Partonyma_19-20_e-book.pdf

Meze textu / Meze prostoru

Dvojčíslo 21 – 22 je zaměřené na texty autorů, kteří překračují hranice žánrů, nebo má jejich tvorba výrazné intertextuální rysy, či se jedná o kosmopolitní autory. Své místo zde mají i překlady a recenze překladové literatury. V Textáži se tak např. vedle dosud nepublikované povídky Davida Zábranského (v rubrice Setkání s ním naleznete rozhovor) setkáte s básněmi v USA žijící literátky a výtvarnice Bronislavy Volkové, či se zápisky z Indonésie z pera Terezy Sylvy Klenorové.

Kompletní seznam autorů publikujících v tomto čísle: Tomáš Jireček, Michal Dunda, Tereza Sylva Klenorová, Aneta Plšková, Michal Téra, Ondřej Krystyník, Kamil Princ, Bronislava Volková, Ladislav Slezák, Tadeáš Dohňanský, Jiří Archalous, Vítězslav Kaprál, Primož Repar (v překladu Aleše Kozára), David Zábranský, Přemysl Krejčík, Ivo Harák, Aleš Misař, Veronika Kašparová, Milan Petrák, Tomáš Koloc, Lubomír Macháček, Jan Řehounek, Petr Poslední, Tereza Exnerová, Kateřina Korábková, Olga Roebuck, Attila Pató (v překladu Marty Pató), Carl E. Schorske (v překladu Pavla Panocha).

Seznam publikujících výtvarníků: Nikkarin, Martin Korec, Martin Šugár – MrFREAKE.

Odkaz na elektronickou verzi čísla: http://partonyma.cz/ebooks/Partonyma_21-22_e-book.pdf

Antologie Zřetelným místem nalomení

Za šest let časopisu se v Partonymě objevily stovky autorů, ať už prozaiků, či básníků. Výběr nejlepších veršotepců nyní, coby editor, uspořádal současný šéfredaktor Partonymy do připravovaného sborníku „Zřetelným místem nalomení“ s podtitulem Antologie básní časopisu Partonyma (2012-2017). Její vydání se chystá na červen tohoto roku u mladého nakladatelství Vedrusa.

Antologie představuje především texty, které v časopise dříve vyšly, ovšem někteří autoři (např. Radek Fridrich, Jiří Dědeček, Petra Strá, Jana Orlová nebo Básník Ticho) poskytli texty dříve nikde nepublikované, často z aktuálně připravovaných sbírek.

Kniha obsáhne na jedenatřicet básnických jmen, která se v průběhu let v časopise objevila. Jelikož již od počátku bylo tradicí, že Partonymu textově spoluvytvářeli i členové redakce, kteří se obvykle rekrutovali právě z přispívajících autorů, mají i zde zastoupení současní a bývalí literárně činní redaktoři časopisu.

Kompletní seznam publikujících autorů: Petr Borkovec, Aneta Čamová, Jarmila Hannah Čermáková, Jiří Dědeček, Radek Fridrich, Klára Goldstein, Tomáš Jireček, Michaela Horynová, Tereza Sylva Klenorová, Teodor Kravál, Přemysl Krejčík, Václav Krejčík, Dr. Krejzyberd, Radek Lehkoživ, Radek Malý, Michal „Márdi“ Mareda, David Mareš, Filip Mikuš, Aleš Misař, Eliška Kohlíčková, Jana Orlová, Aneta Plšková, Kamil Princ, Petra Strá, Michal Téra, Básník Ticho, Lukáš Trejbal, Lukáš Vavrečka, Bronislava Volková, Ladislav Vondrák, Jiří Žáček.

Autor: Jan Sviták | sobota 27.5.2017 11:35 | karma článku: 6.78 | přečteno: 644x

Další články blogera

Jan Sviták

Rodič - člověk smířeně pozorující, jak se mu mrzačí dítě

Ve významu by se dalo říct, že je to rodící jedinec. Člověk, kterému se z rodidel dere nový člověk. Je to genderově korektní?

1.9.2017 v 8:18 | Karma článku: 23.15 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Jan Sviták

Hubněte s Nutellou

Ano, čtete správně. Nový hubnoucí program vytvořený týmem světových odborníků na zdravý životní styl, vyvinutý ve spolupráci s vrcholovými sportovci, můžete hodit do koše, už ho nebudete potřebovat.

22.6.2017 v 11:10 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jan Sviták

Volte Miloše Zemana

"Její Veličensto královna Alžběta II. udělí audienci prezidentu republiky a jeho manželce." Napsal dnes hradní mluvčí na twitter. Proto jsem si přečetl články na toto téma. Proto jsem si přečetl i diskuze pod nimi.

12.6.2017 v 20:26 | Karma článku: 42.31 | Přečteno: 5682 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Adam Mackerle – Všeobecný úvod do Písma svatého

Tato kniha je určena čtenářům, pro které Bible není něčím zcela novým, kteří ji již měli v rukou, četli v ní a začali si klást otázky, které při četbě Bible časem zákonitě vyvstanou: Kde se bere text knih Starého a Nového zákona?

19.11.2017 v 18:38 | Karma článku: 4.97 | Přečteno: 94 |

Jaroslav Čejka

Pětatřicátníci, hoši jako květ!

Jméno nejčtenějšího českého básníka Jiřího Žáčka zná kdekdo. Ale už málokdo ví, že patří do básnické generace "pětatřicátníků", která byla po roce 1989 sametově zadupaná do země. Především kritiky, kteří na ni dřív pěli chválu.

19.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 379 |

Karel Sýkora

Vladimír Kubáč – Úvod do hebrejského textu Starého zákona

Není to tak dávno, co Starý zákon byl pro mnohé knihou zavřenou a zapečetěnou. Dnes, kdy Starý zákon se začíná znovu otevírat díky i novému ekumenickému překladu Písma a začíná hovořit srozumitelnějším jazykem k naší generaci.

19.11.2017 v 7:54 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 101 |

Zdeněk Sotolář

Maturitní písemka aneb Rukou, nebo strojem?

Maturita je horkým tématem už řadu let. Jednou z (pod)otázek je maturitní písemka z češtiny. Jeden zpochybňuje témata, druhý zpochybňuje funkčnost funkčních stylů, třetí by naše „slohovky“ nahradil anglosaskými esejemi.

18.11.2017 v 15:25 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 325 | Diskuse

Vladimír Koliandr

Colostrum – dar přírody pro zdravý život

Setkal se s ním již každý hned když opustil matčino lůno a přisál se k jejímu prsu. Dříve než mléko sál látku obsahující imunoglobuliny, imunitní regulátory, růstové faktory, vitaminy, minerály, stopové prvky a aminokyseliny.

18.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 122 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1725

Jan Sviták je dekadentní romantik, teoretický horolezec a příležitostný šašek. Jeho cílem je najít sám sebe a naučit se sebelásce (i na psychické úrovni). Psaní příběhů je jeho životní vášní. Píše pro dospělé, kteří touží být dětmi a pro děti, které touží být dospělými. Živí se převážně potravinami z velkých obchodních řetězců. Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.