Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O puklém srdci Karla Kryla

18. 11. 2016 9:10:00
Den boje za svobodu a demokracii. Taková honosná slova byla zapsána do kalendáře k datu 17. listopadu. Ale nebojte, ono to tam nebude na furt.

Ano. 17. listopadu se skutečně o svobodu a demokracii bojovalo. Spousta faktorů tomu hrála do karet, tak proč to nezkusit. Problém je, že 18. listopadu už se bojovalo méně, o 19. listopadu ani nemluvě (myšleno obrazně). A tak máme z roku 1989 rok 2016 a kde jsme? No schválně...

V Kroměříži máme Expozici Karla Kryla. A tato expozice nachystala na letošní podvečer Dnu boje za svobodu a demokracii zajímavý program. Kromě prohlídky jsme si mohli zazpívat Krylovy písničky a zhlédnout dokumentární film Bratříček Karel. A to byl asi nejlepší možný program, který bylo na jmenovaný podvečer zajistit.

Karel Kryl byl básník. Neobyčejný básník, který dokázal prostřednictvím slov předávat pocity. Jistě, byl to dar od Boha, jenomže nic není zadarmo. Dá se to nazvat nepřizpůsobivost, ač to slovo působí nevhodně, protože je často spojováno s pasivitou. U Karla Kryla to bylo přesně naopak. Jeho neschopnost přizpůsobit se vzniklé situaci a naladění společnosti působila bolest a tu bolest ventiloval svým Božím darem. Naštěstí. Bohužel. Jednoho dne mu totiž slova uvízla v hrdle.

Karel Kryl totiž prohrál tím nejhorším způsobem, jakým lze prohrát. Když o něco usilujete, když po něčem toužíte každičký den svého života, když něčemu bezmezně věříte a pak toho dosáhnete, naplní vás to euforií. Rozhodující je okamžik, kdy euforie pomine a vy se podíváte na výsledek realistickým okem. Vše může být podle vašich představ, více či méně v pořádku. Anebo zjistíte, že jste nedosáhli absolutně ničeho. A tímhle způsobem prohrál Karel Kryl. A my všichni s ním.

Ano, máme svobodu a demokracii... zatím... více méně. Ale je to jiné, než jsme doufali... vy jste doufali... já jsem v tu dobu doufal, že mi nevyroste noha z bot se slonem, že dostanu opravdové hodinky a taky nějaké zvíře na chov. Je to jiné, než doufal Karel Kryl. Kdyby neumřel v tom 94 a dožil se dnešního dne, co by si myslel? Co by zazpíval? Co by nám na to řekl? Komunistům stoupají preference, vládní představitelé se snaží zalíbit Čínské lidové republice, aby jim do korýtek přibyla trocha šlichty, na hradě sedí největší egocentrický hulvát, jakého šlo vůbec najít a pobočníka mu dělá kašpar, kterého nestojí za to komentovat. Ale co je nejhorší, markantní část společnosti je spokojená.

Tím že z názvu republiky vyndáte slovo "socialistická" ještě neznamená, že jste něco změnili. Ti lidé budou pořád stejní. Dobří i špatní. A nejde ani tak o to, kterých bude víc, ani o to, kteří zrovna budou u moci. To budou vždycky ti špatní. V podstatě jde jen o to jaký budeš TY.

Karavana mraků

Karel Kryl

Slunce je zlatou skobou na vobloze přibitý,
pod sluncem sedlo kožený,
pod sedlem kůň, pod koněm moje boty rozbitý
a starý ruce sedřený.

Refrén: Dopředu jít s tou karavanou mraků,
schovat svou pleš pod stetson děravý,
/: jen kousek jít, jen chvíli, do soumraku,
až tam, kde svítí město, město bělavý. :/

Vítr si tiše hvízdá po silnici spálený,
v tom městě nikdo nezdraví,
šerif i soudce - gangsteři, voba řádně zvolený,
a lidi strachem nezdravý.

Sto cizejch zabíječů s pistolema skotačí
a zákon džungle panuje,
provazník plete smyčky, hrobař kopat nestačí
a truhlář rakve hobluje.

Refrén: V městě je řád a pro každého práce,
buď ještě rád, když huba voněmí,
/: může tě hřát, že nejsi na voprátce
nebo že neležíš pár inchů pod zemí. :/

Slunce je zlatou skobou na vobloze přibitý,
pod sluncem sedlo kožený,
pod sedlem kůň, pod koněm moje nohy rozbitý
a starý ruce sedřený.

Refrén: Pryč odtud jít s tou karavanou mraků,
kde tichej dům a pušky rezaví,
/: orat a sít od rána do soumraku
a nechat zapomenout srdce bolavý. :/

Autor: Jan Sviták | pátek 18.11.2016 9:10 | karma článku: 24.16 | přečteno: 797x

Další články blogera

Jan Sviták

Rodič - člověk smířeně pozorující, jak se mu mrzačí dítě

Ve významu by se dalo říct, že je to rodící jedinec. Člověk, kterému se z rodidel dere nový člověk. Je to genderově korektní?

1.9.2017 v 8:18 | Karma článku: 23.15 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Jan Sviták

Hubněte s Nutellou

Ano, čtete správně. Nový hubnoucí program vytvořený týmem světových odborníků na zdravý životní styl, vyvinutý ve spolupráci s vrcholovými sportovci, můžete hodit do koše, už ho nebudete potřebovat.

22.6.2017 v 11:10 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jan Sviták

Volte Miloše Zemana

"Její Veličensto královna Alžběta II. udělí audienci prezidentu republiky a jeho manželce." Napsal dnes hradní mluvčí na twitter. Proto jsem si přečetl články na toto téma. Proto jsem si přečetl i diskuze pod nimi.

12.6.2017 v 20:26 | Karma článku: 42.31 | Přečteno: 5682 | Diskuse

Jan Sviták

Nejlepší věci jsou zadarmo

Pokud máte rádi původní českou literaturu a zajímají vás stálice literárního nebe, nebo nově explodující materiál, sáhněte po časáku s názvem Partonyma. A pokud literaturu nemusíte, nevadí, určitě něco dávají v telce.

27.5.2017 v 11:35 | Karma článku: 6.78 | Přečteno: 644 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 439 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 213 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 252 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.33 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 122 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1725

Jan Sviták je dekadentní romantik, teoretický horolezec a příležitostný šašek. Jeho cílem je najít sám sebe a naučit se sebelásce (i na psychické úrovni). Psaní příběhů je jeho životní vášní. Píše pro dospělé, kteří touží být dětmi a pro děti, které touží být dospělými. Živí se převážně potravinami z velkých obchodních řetězců. Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.cz



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.