Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší věci jsou zadarmo

27. 05. 2017 11:35:52
Pokud máte rádi původní českou literaturu a zajímají vás stálice literárního nebe, nebo nově explodující materiál, sáhněte po časáku s názvem Partonyma. A pokud literaturu nemusíte, nevadí, určitě něco dávají v telce.

Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 90 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

Příspěvky ve čtvrtletníku Partonyma jsou rozděleny do čtyř částí. Každé číslo otevírá Kontemplum, které si klade za cíl uvést čtenáře do tématu skrze recenze, eseje, odborné a populárně odborné články, následuje Textáž, nejobsáhlejší oddíl, v němž mají své místo jak básnické tak prozaické příspěvky od známých i méně známých literátů, tvůrčí část časopisu pak uzavírá Setkání, v němž čtenáři najdou rozhovor se zajímavou osobností literárního života. V posledním oddíle nazvaném výmluvně Kdo je kdo jsou umístěné medailonky publikujících autorů, výtvarníků a členů redakce, která časopis připravuje. Časopis vystřídal několik nakladatelů, v současnosti vychází pod hlavičkou Fakulty filozofické na Univerzitě Pardubice.

Umění zločinu / Zločinné umění

V tomto čísle naleznete zločin ve všech podobách, na tušené i netušené způsoby. Nejedná se pouze o klasické detektivky, ačkoli i ty zde mají své zastoupení. Kromě nich si v časopise přečtete nejen prózy, ale i poezii dotýkající se mnoha tváří, které v sobě zločinné chování skrývají. V Textáži najdete např. povídku Vlastimila Vondrušky (s ním je taktéž rozhovor v oddílu Setkání), nebo ukázku z připravovaného románu Jiřího W. Procházky a Kláry Smolíkové Stříbrná iniciála.

Kompletní seznam autorů publikujících v tomto čísle: Martin Friedrich, David Mareš, Milan Rynt, Aneta Plšková, Kamil Princ, Irena Šťastná, Tomáš Koloc, Vlastimil Vondruška, Přemysl Krejčík, Alexander Scholz, Lubor Falteisek, Harry Hank, Jaroslav Jonáš, Milan Dušek, František Uher, Jaroslav Irovský, Radka Zíková, Jiří Walker Procházka, Klára Smolíková, Petr Poslední, Vladimír Novotný, Petra Němečková.

Seznam publikujících výtvarníků: David Černý – MaComix, Štěpánka Jislová, Slakinglizard, Tomáš Komínek.

Odkaz na elektronickou verzi čísla: http://partonyma.cz/ebooks/Partonyma_19-20_e-book.pdf

Meze textu / Meze prostoru

Dvojčíslo 21 – 22 je zaměřené na texty autorů, kteří překračují hranice žánrů, nebo má jejich tvorba výrazné intertextuální rysy, či se jedná o kosmopolitní autory. Své místo zde mají i překlady a recenze překladové literatury. V Textáži se tak např. vedle dosud nepublikované povídky Davida Zábranského (v rubrice Setkání s ním naleznete rozhovor) setkáte s básněmi v USA žijící literátky a výtvarnice Bronislavy Volkové, či se zápisky z Indonésie z pera Terezy Sylvy Klenorové.

Kompletní seznam autorů publikujících v tomto čísle: Tomáš Jireček, Michal Dunda, Tereza Sylva Klenorová, Aneta Plšková, Michal Téra, Ondřej Krystyník, Kamil Princ, Bronislava Volková, Ladislav Slezák, Tadeáš Dohňanský, Jiří Archalous, Vítězslav Kaprál, Primož Repar (v překladu Aleše Kozára), David Zábranský, Přemysl Krejčík, Ivo Harák, Aleš Misař, Veronika Kašparová, Milan Petrák, Tomáš Koloc, Lubomír Macháček, Jan Řehounek, Petr Poslední, Tereza Exnerová, Kateřina Korábková, Olga Roebuck, Attila Pató (v překladu Marty Pató), Carl E. Schorske (v překladu Pavla Panocha).

Seznam publikujících výtvarníků: Nikkarin, Martin Korec, Martin Šugár – MrFREAKE.

Odkaz na elektronickou verzi čísla: http://partonyma.cz/ebooks/Partonyma_21-22_e-book.pdf

Antologie Zřetelným místem nalomení

Za šest let časopisu se v Partonymě objevily stovky autorů, ať už prozaiků, či básníků. Výběr nejlepších veršotepců nyní, coby editor, uspořádal současný šéfredaktor Partonymy do připravovaného sborníku „Zřetelným místem nalomení“ s podtitulem Antologie básní časopisu Partonyma (2012-2017). Její vydání se chystá na červen tohoto roku u mladého nakladatelství Vedrusa.

Antologie představuje především texty, které v časopise dříve vyšly, ovšem někteří autoři (např. Radek Fridrich, Jiří Dědeček, Petra Strá, Jana Orlová nebo Básník Ticho) poskytli texty dříve nikde nepublikované, často z aktuálně připravovaných sbírek.

Kniha obsáhne na jedenatřicet básnických jmen, která se v průběhu let v časopise objevila. Jelikož již od počátku bylo tradicí, že Partonymu textově spoluvytvářeli i členové redakce, kteří se obvykle rekrutovali právě z přispívajících autorů, mají i zde zastoupení současní a bývalí literárně činní redaktoři časopisu.

Kompletní seznam publikujících autorů: Petr Borkovec, Aneta Čamová, Jarmila Hannah Čermáková, Jiří Dědeček, Radek Fridrich, Klára Goldstein, Tomáš Jireček, Michaela Horynová, Tereza Sylva Klenorová, Teodor Kravál, Přemysl Krejčík, Václav Krejčík, Dr. Krejzyberd, Radek Lehkoživ, Radek Malý, Michal „Márdi“ Mareda, David Mareš, Filip Mikuš, Aleš Misař, Eliška Kohlíčková, Jana Orlová, Aneta Plšková, Kamil Princ, Petra Strá, Michal Téra, Básník Ticho, Lukáš Trejbal, Lukáš Vavrečka, Bronislava Volková, Ladislav Vondrák, Jiří Žáček.

Autor: Jan Sviták | sobota 27.5.2017 11:35 | karma článku: 6.77 | přečteno: 542x

Další články blogera

Jan Sviták

Hubněte s Nutellou

Ano, čtete správně. Nový hubnoucí program vytvořený týmem světových odborníků na zdravý životní styl, vyvinutý ve spolupráci s vrcholovými sportovci, můžete hodit do koše, už ho nebudete potřebovat.

22.6.2017 v 11:10 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jan Sviták

Volte Miloše Zemana

"Její Veličensto královna Alžběta II. udělí audienci prezidentu republiky a jeho manželce." Napsal dnes hradní mluvčí na twitter. Proto jsem si přečetl články na toto téma. Proto jsem si přečetl i diskuze pod nimi.

12.6.2017 v 20:26 | Karma článku: 42.25 | Přečteno: 5557 | Diskuse

Jan Sviták

Legrační Česká republika

Tatíček Zemaníček odjel orodovat do Číny a nechal zemi bez dozoru. Snad se mu tady zlobiví kluci neporvou. Snad tady nenastane převrat. Snad Kajínek neuteče ještě před jeho návratem, aby mu mohl dát Milošt.

12.5.2017 v 14:06 | Karma článku: 14.73 | Přečteno: 447 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Nepodařilo se jim zhubnout do plavek... :-)

Miroslav Kemel je český karikaturista a písničkář. Živí se tvorbou kreslených vtipů. První vtip mu otiskli v deníku Práce v roce 1987, v roce 1989 publikoval v Dikobrazu.

24.7.2017 v 17:15 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 197 |

Michal Schmidt

Válečná vizuální epopej z břehů Dunkirku

Christopher Nolan se řadí k předním autorům Hollywoodu, do kterého se nikdo nebojí vložit svou důvěru. Tu si původem anglický filmař znovu zasluhuje svým novým válečným filmem Dunkirk.

24.7.2017 v 16:26 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 221 | Diskuse

Zdeněk Sotolář

Z bývalého akademika tuctovým politikem

Příklad dokonalé a úplné proměny teď sledujeme na ministrovi školství. A jako tuctový politik si pohrává s pravdou jako s plastelínou. Zcela účelově celý kariérní řád zúžil na peníze.

24.7.2017 v 9:46 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 568 | Diskuse

Karel Sýkora

Pat Metheny – Last train home

Patrick Bruce Metheny je americký jazzový kytarista a skladatel, v současné době je jedním z nejúspěšněších jazzových hudebníků.

24.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 |

Antonín Strnad

U2 v Berlíně

Několik mých osobních zážitků z koncertu U2 v Berlíně, v rámci turné ke 30. výročí vydání alba The Joshua Tree. ​

23.7.2017 v 20:59 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 229 | Diskuse
Počet článků 121 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1719

Jan Sviták je dekadentní romantik, teoretický horolezec a příležitostný šašek. Jeho cílem je najít sám sebe a naučit se sebelásce (i na psychické úrovni). Psaní příběhů je jeho životní vášní. Píše pro dospělé, kteří touží být dětmi a pro děti, které touží být dospělými. Živí se převážně potravinami z velkých obchodních řetězců. Moje knihy na iDNES.cz - Knihy.iDNES.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.